Europejskie doświadczenie drogą do zawodowego rozwoju
Zespół Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach rozpoczyna realizację kolejnego projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt nr 2024-1-PL01-KA122-VET-000220443 jest realizowany w okresie 01.12.2024 – 30.11.2025. Dofinansowanie projektu wynosi 303 247 zł.
Projekt „Europejskie doświadczenie drogą do zawodowego rozwoju” skierowany jest do 18 uczniów i 3 nauczycieli Zespołu Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. Uczniowie uczący się w kierunku technik analityk, technik ortopeda, technik weterynarii wyjadą na miesięczny staż do Portugalii. Z kolei nauczyciele przedmiotów zawodowych wezmą udział w tygodniowej obserwacji pracy z portugalskich firmach. Partnerem projektu jest firma ASSOCIACAO INTERCULTURAL AMIGOS DA MOBILIDADE (znana tez pod nazwą Mobility Friends) z siedzibą w Barcelos.
Głównym celem realizowanego projektu są:
- rozwój kompetencji zawodowych, językowych, kulturowo-społecznych uczniów,
- podniesienie kompetencji i wiedzy nauczycieli przedmiotów zawodowych na temat metod kształcenia zawodowego młodzieży w innym kraju,
- wzrost umiejętności zarządzania projektami wśród nauczycieli,
- nawiązanie i rozwój współpracy międzynarodowej, wzrost prestiżu Szkoły.
Udział w międzynarodowych stażach będzie sprężyną do rozwoju umiejętności i kompetencji zawodowych uczniów, ale także ich motywacji do dalszej nauki. To z kolei przyczyni się do poprawy zdawalności egzaminów zawodowych oraz osiągnięcia wyższych wyników na egzaminach maturalnych. Mobilność nie tylko wspomaga rozwój umiejętności, ale również niesie szereg innych korzyści. Jest to doskonała okazja do doskonalenia kompetencji językowych, poszerzania świadomości międzykulturowej. Dodatkowo, stanowi możliwość nawiązania nowych kontaktów, zdobycia doświadczenia w pracy zespołowej, zbudowania pozytywnego obrazu siebie. Zgodnie ze Szkolnym Planem Doskonalenia Nauczycieli przewiduje się systematyczne podnoszenie wiedzy i kompetencji nauczycieli, zwłaszcza przedmiotów zawodowych. Nauczyciele wskazują na potrzebę poszerzenia swojej wiedzy z zakresu innowacyjnych metod nauczania. Obserwacja pracy przyczyni się do wzrostu wiedzy nauczycieli na temat różnych podejść do kształcenia zawodowego. Poznanie nowoczesnych metod, technik i narzędzi nauczania praktycznego stosowanych w europejskich firmach pozwoli na adaptację najlepszych praktyk do warunków polskich, dzięki czemu poprawimy jakość oferty edukacyjnej. Wprowadzenie zagranicznych praktyk zawodowych, obserwacji pracy w międzynarodowych firmach znacząco zwiększy prestiż placówki w lokalnym i regionalnym środowisku. Szkoła zyska status nowoczesnej, otwartej na innowacje i europejskie rynki, w skutek czego wzrośnie atrakcyjność placówki na tle konkurencji.
Przed mobilnościami uczestnicy projektu skorzystają z zajęć językowo – kulturowo – pedagogicznych, które pozwolą im lepiej przygotować się do pobytu za granicą. Umiejętności, kwalifikacje i kompetencje nabyte podczas staży zostaną potwierdzone poprzez uznawane w całej Europie certyfikaty Europass Mobilność. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, kieszonkowe, odzież robocza, wycieczki w ramach programu kulturowego, transport lokalny zostaną pokryte z budżetu projektu. Projekt jest finansowany ze środków EFS+ w podziale: 82,52% środki europejskie i 17,48% środki krajowe.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie