Leonardo da Vinci

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,
Bardzo cieszymy się, że możemy podzielić się z Wami naszymi wrażeniami z pobytu na zagranicznej praktyce w Niemczech. Za nami pełen atrakcji weekend. W piątek do południa zwiedziliśmy największą w Niemczech fabrykę suszy i esencji herbacianych Martin Bauer, a po południu wraz z przewodniczką poznaliśmy bliżej historię i zabytki miasta Erlangen. W sobotę wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Norymbergii.
To malownicze miasto zauroczyło nas od samego początku. Starówka miasta przecięta jest rzeką Pegnitz, nad którą postawione są piękne mosty np. Karola. Po dotarciu na główny plac powitała nas pani Elżbieta Jasińska-Richter, przewodniczka pochodząca z Polski, ale mieszkająca na stałe w Niemczech. Zwiedziliśmy Główny Rynek Norymbergii, Zamek Cesarski, Kościół Świętego Sebalda oraz Ratusz Miejski. Poznaliśmy wiele historii z życia miasta, sławnych osób np. Wita Stwosza i Albrechta Dürera, oraz zobaczyliśmy wiele ciekawych budowli z okresu średniowiecza i renesansu. Następnie pojechaliśmy do Pałacu Sprawiedliwości, to miejsce, w którym odbyły się Procesy Norymberskie. Znajduje się tam muzeum, które przedstawia historię powstania niemieckiego faszyzmu, przebieg wojny oraz sam proces sądowy i skazanie niemieckich przywódców III Rzeszy, którzy byli odpowiedzialni za zbrodnie popełnione podczas II Wojny Światowej. W niedzielę odwiedziliśmy średniowieczne miasteczko Rothenburg ob der Tauber. Zwiedziliśmy mury miejskie, rynek, klasztor, w którym obecnie mieści się Muzeum Historyczne, zamek książęcy, oraz najciekawszy punkt wycieczki Muzeum Kryminalistyczne. Zobaczyliśmy tam różne metody karania za w naszym pojęciu błache  przewinienia. Wiele z nich było komicznych, jak np. noszenie ośmieszających masek, topienie piekarzy, którzy piekli zły chleb, dyby, w które zakuliśmy naszego kolegę Dawida oraz wiele innych.
Wszystkie te miejsca pozwoliły nam lepiej poznać historię i kulturę kraju gospodarzy.
Przed nami kolejny tydzień ciężkiej pracy w naszych zakładach.
Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie:)
Leonardziki

Drodzy nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcacych w Tarnowskich Górach

Tutaj My- Uczestnicy Programu „Leonardo da Vinci”.

Serdecznie pozdrawiamy z pieknego miasta Erlangen w Niemczech. Chcemy podzielić sie naszymi wrażeniami z podróży i pierwszego dnia praktyk.Droga do miejsca naszego pobytu minęła nam bardzo szybko i spokojnie. Czas podróży spedziliśmy na rozmowie, wspólnej zabawie, było bardzo wesoło. Pogoda pozwoliła na cieszenie sie pięknymi widokami w Polsce i Niemczech. Gdy dotarliśmy, po zakwaterowaniu w hotelu „Central” w Erlangen, poznaliśmy okolicę- sklepiki, restauracje, kawiarnie.
Pierwszego dnia praktyk wszyscy uczestnicy, wraz z Panią Profesor Ewą Franecką-Rabsztyn zwiedzili wszystkie zakłady, w których odbywamy praktyki zawodowe – Zakład Dystrybucji Mediów, Zakład Składowania i Utylizacji Odpadów oraz dwie Oczyszczalnie Ścieków. Zapoznaliśmy się z infrastrukturą i specyfiką tych firm, oraz otrzymaliśmy drobne upominki. Nowoczesna technologia stosowana w tych zakładach wywarła na nas ogromne wrażenie. Rano sympatyczny pan Henio wraz z panią Rabsztyn odwożą nas do pracy.W zależności od zakładu wykonujemy tam różne zadania. Nasi opiekunowie okazali się bardzo sympatyczni, przyjaźni i wyrozumiali. Bardzo dobrze komunikujemy się w języku niemieckim.
We wtorek Pan Starosta powiatu Erlangen Höchstadt zaprosił nas na uroczystą kolację. Na przyjęciu panowała serdeczna atmosfera, Starosta wykazał ogromne zainteresowanie naszym projektem ,a jego współpracownicy wspierają nas w organizacji czasu wolnego. Dzięki staraniom starostwa zwiedzimy jutro zakład produkujący susze herbaciane Martin Bauer oraz miasto Erlangen i muzeum miejskie. Jechaliśmy tutaj z wielkimi obawami ale zostaliśmy mile zaskoczeni, czujemy się świetnie, humory nam dopisują.
Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie:)

Skontaktuj się z nami:


ul. Opolska 26
42-600 Tarnowskie Góry
e-mail: zschmio@o2.pl
tel. 032 285 52 34
fax. 032 285 86 25