W marcu uczennice z klasy I Technik Ortopeda: Paulina Bakaj, Oliwia Borszcz, Julia Frej, Julia Gajda, Monika Komorowska, Kamila Michlik, Paulina Ogorzelska pod opieką Pani Katarzyny Lizak i Pani Bogusławy Mikołajczyk brały udział w projekcie konkursowym „Na tropie”, zorganizowanym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Celem projektu było wyszukanie i przedstawienie wątków polskiej historii, kultury, sztuki, nauki, tradycji, w których pojawia się aspekt norweski w formie filmu w języku angielskim. Z pomocą przyszedł uczeń klasy 3b LO – Samuel Szmid i tak powstała polsko-norweska filmowa perełka z „Chemika.

„…A więc posłuchajcie pięknej historii z legendą w tle, o chłopie Rybce, o Złotej Księdze, o norweskich gościach, o rewolucji przemysłowej w Tarnowskich górach i o Redenie, i jego pierwszej kopalni a także o świątyni Wang, która z Norwegii trafiła na Śląsk…”

Film nawiązuje do historii Tarnowskich Gór przełomu XVIII i XIX wieku, związanej z wydobyciem rud srebra i ołowiu, czyli kolejnym okresem świetności miasta – kolebki górnictwa kruszcowego w tej części Europy. Wartości historycznej dodaje fakt, że w 2017 r. zabytkowe obiekty, o których mowa w filmie wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Idąc tym tropem, w filmie przedstawione zostały trzy wątki norweskie wpisujące się w tradycje górnicze Śląska. Pierwszy to, pamiątkowe wpisy w tarnogórskiej Złotej Księdze kilku norweskich przemysłowców w dziedzinie górnictwa, którzy jak przypuszczamy, przyjechali tu zachwycić się pierwszą maszyną parową w tym regionie i innymi innowacjami technologicznymi wprowadzonymi przez hrabiego Redena. Drugi wątek, przedstawia historię sprowadzenia do Polski XII wiecznej drewnianej Świątyni z miejscowości Vang w Norwegii na życzenie żony hrabiego Redena, Fryderyki. Trzeci, ostatni wątek to wspomnienie pozdrowień przesłanych na jubileusz szkoły Górniczej w Tarnowskich Górach z 1914 r. od absolwenta z dalekiej północy – miasta Amot w Norwegii.

Wierni swojemu dziedzictwu, podążyliśmy śladami tarnogórskich gwarków – szukając nici łączącej nasze narody – odkryliśmy fascynujące historie, pasję poszukiwaczy i nowe więzi.

Kontynuacją tej przygody będą na pewno bliższe kontakty ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, któremu bardzo dziękujemy za pełną pasji opowieść oraz życzliwe wsparcie naszej inicjatywy.

All-focus

All-focus

All-focus

All-focus

All-focus

All-focus

All-focus

All-focus

All-focus

All-focus

All-focus

All-focus

 

Skontaktuj się z nami:


ul. Opolska 26
42-600 Tarnowskie Góry
e-mail: zschmio@o2.pl
tel. 032 285 52 34
fax. 032 285 86 25